Po czym poznać dobrego psychologa?
Jeszcze do niedawna szukanie pomocy u psychologa dla wielu osób kojarzyło się z czymś upokarzającym, co obniżało status społeczny i postrzeganie osoby, która korzystała z jego usług. Aktualnie jednak coraz więcej osób postanawia sięgnąć po pomoc i pozbyć się własnych problemów. W związku z tym na rynku wzrosła liczba specjalistów, przez co osoby z problemami mają problem z wybraniem odpowiedniego lekarza. Jak zatem rozpoznać dobrego psychologa? Czym kierować się przy poszukiwaniach specjalisty?
Przede wszystkim jedną z najważniejszych kwestii, na które warto zwrócić uwagę jest zweryfikowanie kwalifikacji specjalisty. Dobry psycholog
powinien posiadać dyplom magistra psychologii, które upoważnia go do praktykowania danego zawodu. W innym przypadku nie można być pewnym kompetencji specjalisty, a uczęszczanie na wizyty do takiej osoby może w żaden sposób nie pomóc pacjentowi.
Istotne jest także, aby dowiedzieć się czy dany psycholog specjalizuje się w nurcie, który nas interesuje. Nie każdy sposób terapii jest odpowiedni dla konkretnego zaburzenia, dlatego trzeba mieć to na uwadze przy wyborze odpowiedniego psychologa. Jest to ważne ze względu na możliwości jak dają różne rodzaje terapii. Czasem dobry terapeuta specjalizuje się w kilku nurtach, jednak istotne jest, aby potrafił on dobrze dopasować rodzaj terapii do danego problemu, z jakim mierzy się dany pacjent.
Oprócz kwalifikacji i rodzaju nurtu warto mieć na uwadze także doświadczenie psychologa. Nie każdy dobry psycholog
posiada kilkanaście lat doświadczenia - na rynku swoje usługi oferują także świetni specjaliści, którzy są psychologami zaledwie od kilkunastu miesięcy. Nie warto porównywać do siebie psychologa specjalizującego się w depresji i chorobach psychicznych i pracującego w zawodzie od dwóch lat oraz specjalistę od terapii małżeńskich z trzydziestoletnim doświadczeniem. Osoba z depresją nie znajdzie wsparcia u terapeuty dla par, nawet jeśli jego lata pracy wskazują na dużą wiedzą.
Niezwykle ważną kwestią są również własne wrażenia po osobistym spotkaniu się z danym psychologiem. Czasem może wydawać się, że dana osoba dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy będzie najodpowiedniejszym wyborem, jednak jeśli z takim psychologiem nie znajdzie się wspólnego języka, wtedy nie warto kontynuować sesji. Liczy się przede wszystkim własny komfort i swoboda przy specjaliście.
Podsumowując, podczas szukania odpowiedniego specjalisty należy brać pod uwagę czynniki, które mogą wpłynąć na własne samopoczucie i skuteczne pozbycie się problemów. Nie zależnie od tego czy w grę wchodzi psychoterapeuta
czy też psycholog, dobrze jest zwrócić uwagę na wymienione kwestie.
#PsychologPoznań, #PsychologPoznańPiątkowo, #PsychoterapeutaPoznań, #PsychoterapeutaPoznańPiątkowo, #GabinetPsychologicznyPoznań, #TerapiaParPoznań, #TerapiaParPoznańPiątkowo.









